AATE Award Winners

Index of Awards and Winners

For Additional Awards Click Here: Award Winners (2)


Ann Flagg Multicultural Award

2018

Bethany Nelson 

2016

City Spotlights Summer Program
2014 Roxanne Schroeder-Arce
2013 No Award
2012 Adventure Theatre MTC
2011 No Award
2010 No Award
2009 No Award
2008 José Cruz González
2007 Cherie Bennett
2006 No Award
2005 Mosaic Youth Theatre of Detroit
2004 Scott Laughead
2003 No Award
2002 TADA!
2001 Deaf Access Program
2000 Starfish Theatreworks
1999 Educational Theatre Programs of Kaiser Permanente
1997-1998 No Award
1996 Creative Arts Team
1995 Working Classroom, Inc
1994 Gloria Bond Clunie
1993 Karamu House

 

Anne Elgood Youth Theatre Director of the Year 

 

2018 Aimee Reid
2015 Ashley Forman
2012- 2014 No Award
2011 Barry Kornhauser
Adele Ulrich
2006-2010 No Award
2005 Amy Oakeson
2004 No Award
2003 Dr. Trish Lindberg
2002 Tom Ballmer, Stebens Children's Theatre
2001 Joe Lauderdale, Laguna Playhouse
2000 Helen White, Creative Arts Team
1999 Susan Wood and William Ward, Flint Youth Theatre
1998 Deborah Nitzberg, City Lights
1997 Diane Crews, Dreamwrights
1996 No Award
1995 Daniel A. Kelin, II, Honolulu Theatre for Youth
1994 Jennifer Scott McNair, Raleigh Little Theatre
1993 Gary W. Ewing, Stebens Children's Theatre
1992 Rodney Van Valkenburg, Chattanooga Little Theatre
1991 Peter Donaldson, Youth Theatre Northwest
1990 Jennifer Akridge, Mesa Youtheatre
1989 Synthia Rogers, Dallas Theatre Center
1988 Julian Wiles, Young Charleston Theatre Company
1987 Sylvia Langworthy, MASQUE Youth Theatre and School

 

AATE Outstanding Undergraduate Student Award 

 

2018 Andreanna Miller
2016 Emily Baldwin 

 


Barbara Salisbury Wills Alliance Award

2015 Betsy Quinn
2009-2014 No Award
2008 Carol T. Jones
2001-2007 No Award
2000 Lorenzo Garcia
1999 Joan Lazarus
1998 Katherine Krzys
1997 Barbara Salisbury Wills
1996 Kim Alan Wheetley
1993-1995 No Award
1992 Roger L. Bedard
1991 Judith Rethwisch
1990 C. John Tolch

Campton Bell Lifetime Achievement Award
2017 Lynda Zimmerman
2016 Katherine Krzys
David Saar
2015 Johnny Saldaña
2013 Laura McCammon
2012 Joan Lazarus
2011 Larry O'Farrell
Susan Pearson
2010 Roger L. Bedard
2009 Patricia Whitton Forrest
2008 Ruth Beall Heinig
2007 No Award
2006 David Booth
2005 Norah Morgan
Juliana Saxton
2004 Dorothy Webb
2003 Jane Campbell
2002 Lowell Swortzell
Nancy Swortzell
2001 Dorothy Heathcote
2000 No Award
1999 Patricia Briggs
1998 Lin Wright
1997 Coleman Jennings
1996 Nellie McCaslin
1995 Ken Graham
1994 Bernice Bronson
1993 Anne Thurman
1992 Wallace Smith
1991 Don Doyle
Elizabeth Flory Kelly
1990 Orlin Corey
1989 Ann Hill
1988 No Award
1987 Mary Jane Evans
Jed Davis
1986 Geraldine Siks
1985 Isabel Burger
Julie Thompson
1984 Dorothy Schwartz
1983 Agnes Haaga

Charlotte B. Chorpenning Playwright Award
2018 Ric Averill
2016 Cheryl L. West
2015 Steven Dietz
2013 Eric Coble
2011-2012 No Award
2010 Doug Cooney
2009 Barry Kornhauser
2008 No Award
2007 James De Vita
2006 Mary Hall Surface
2005 Jose Cruz Gonzalez
2004 No Award
2003 Laurie Brooks
2002 Y York
2000-2001 No Award
1999 Sandra Fenichel Asher
1996-1998 No Award
1995 Max Bush
1994 James Still
1990-1993 No Award
1989 Brian Kral
1987-1988 No Award
1986 Virginia Glasgow Koste
1985 Aurand Harris
1981-1984 No Award
1980 Moses Goldberg
1979 Jonathan Levy
1978 Suzan Zeder
1977 Flora B. Atkin
1976 Joseph Robinette
1975 Helen P. Avery
1974 Rosemary Musil
1973 Alan Cullen
1972 Ed Graczyk
1971 Joanna Halpert Kraus
1970 Madge Miller
1969 Marian Jonson
1968 Martha Bennett King
1967 Aurand Harris
1966 No Award
   

The Chorpenning Cup

1965

Coleman A. Jennings

1964

Kilgore College

1963

Omaha Junior Theatre

1962

Midland Community Theatre

1961

No Award

1960

Omaha Junior Theatre

1959

University of Kansas

1958

Children's Theatre of Long Beach

1957

Omaha Junior Theatre

1956

Seattle Junior Programs
Seattle PTA Council, University of Washington School of Drama


Creative Drama Award
2013 Kathryn Dawson
2008-2012 No Award
2007 Rives B. Collins
2006 Stacey Ardelean
Vivian Fusillo
2005 Anne Lefkovitz
2004 Lenore Blank Kelner
2003 No Award
2002 Christine D. Warner
2001 Karina Naumer
Laurel Serleth
2000 No Award
1999 District 65 Drama Department, Evanston, IL
1998 No Award
1997 Elizabeth M. Quinn
1996 Sister Dorothy Prokes, F.S.E.
1995 No Award
1994 Jonathan Ray
1993 No Award
1992 Ruth Beall Heinig
1991 Joyce Wilkinson
1990 No Award
1989 Johnny Saldaña
Elizabeth Rike
1988 Thelma McDaniel
Nancy Norvell Ball
1987 Patricia Sternberg
John Warren Stewig
1986 Joan Lazarus
Phyllis Haase
Laurel Serleth
1985 No Award
1984 Elizabeth Segal
Eunice Joffe
Jan Denison
1983 Barbara McIntyre
Faith Barnett
Rose Pavlov
Naida Weisberg
1982 Ann Drew Elgood
1981 Rosilyn Wilder
Ken Graham
1980 Isabel Burger
Annette Klein
Virginia Glasgow Koste
1979 Rita Criste
Coleman A. Jennings
1978 Anne Thurman
Eleanor Irwin
Kay King
1977 Lin Wright
Geraldine Siks
Agnes Haaga
1976 Barbara Salisbury (now Wills)
Helane S. Rosenberg
1975 Don Doyle
Evelyn R. Ordman

Dina Rees Evans Theatre In Our Schools Award
2017 John Newman
2016 Chad Dike
2015 New York TIOS Conference Sarah Kenny, Alexandra Lopez, Aliza Sarian
2012-2014 No Award
2011 Jennifer DiBella
Nicole Lorenzetti
2010 No Award
2009 Kentucky Country Day School
2008 Illinois Theatre Association
2007 No Award
2006 No Award
2005 Kentucky Country Day School Middle School Drama Society
2003-2004 No Award
2002 Kentucky Country Day School Middle School Drama Society
2000-2001 No Award
1999 State: Iowa Thespians, Elizabeth Hansen & Kristi Westfall, Chairs
Individual: Gai Jones, Placentia, California
1998 State: Elizabeth Hansen, Chair, Iowa
Individual: Marti Fowler, Chesterfield, Missouri
1997 State: Helen Lewis, Chair, Texas Educational Theatre Association
Individual: Kevin J. Dowling, Chair, Maine
1996 State: Helen Lewis, Chair, Texas Educational Theatre Association
Individual: Lisa LoPresti-Hupp, Kamuela, Hawaii
1995 Texas Theatre Association
1994 Carole F. Joranlien, State of Florida
1993 Carole F. Joranlien, State of Florida
1992 Krin Perry, State of Texas
1991 Krin Perry, State of Texas
1990 Cindy Garren, State of Florida

Distinguished Book Award
2018 Creative Collaborations through Inclusive Theatre and Community Based Learning, by Judy Freedman Fask and Lisa A. Kramer, published by PALGRAVE MacMillan
2017 The Alchemy of Astonishment: Engaging the Power of Theatre, by Will Weigler, published by University of Victoria 
2016 Theatre for Youth Third Space, by Stephani Etheridge Woodson, published by Intellect
2015 The Reflexive Teaching Artist: Collected Wisdom from the Drama/Theatre Field, by Kathryn Dawson and Daniel A. Kelin, II, published by Intellect
2014 Applied Drama: A Facilitator’s Handbook for Working in Community, by Monica Prendergast and Juliana Saxton, published by Intellect
2013 Theatre, Youth, and Culture: A Critical Exploration, by Manon van de Water, published
by Palgrave Macmillan
2012 Theater, Education, and Peformance: The Map and the Story, by Helen Nicholson, published by Palgrave Macmillan
2011 Barrier-Free Theatre: Including Everyone in Theatre Arts-In Schools, Recreation, and Arts Programs-Regardless of (Dis)Abilityby Sally Bailey, Published by Idyll Arbor
2010

2009
Applied Theatre: International Case Studies and Challenges for Practice, Edited by Monica Prendergast and Juliana Saxton, Published by Intellect Books
Nine Plays by Jose Cruz Gonzales: Magical Realism and Mature Themes in Theatre for Young Audiences
, edited by Coleman Jennings, published by University of Texas Press
2008 Theatre for Living: The Art and Science of Community-Based Dialogueby David Diamond, published by Trafford
2007 No Award
2006 Spaces of Creation: The Creative Process of Playwritingby Suzan Zeder with Jim Hancock, published by Heinemann, Lisa A. Barnett Senior Editor
2005 Into the Story: Language in Action Through Dramaby Carole Miller and Juliana Saxton, published by Heinemann
2004 No Award
2003 Dramatic Changes: Talking about Sexual Orientation and Gender with
High School Students
, by Paula Ressler, published by Heinemann
2002 Strategies for Playbuilding: Helping Groups Translate Issues Into Theatre, by Will Weigler, published by Heinemann
2001 Drama and Diversity: A Pluralistic Perspective for Educational Drama,
by Sharon Grady, published by Heinemann
2000 The Dramatic Difference: Drama in the preschool and Kindergarten Classroom, by Victoria Brown and Sarah Pleydell, published by Heinemann
1999 Theatre: Art in Action, by Dr. Robert Taylor and Dr. Robert Strickland,
published by National Textbook Company/Contemporary Publishing Group
1998 Dreamseekers: Creative Approaches to the African American Heritage,
edited by Cecily O'Neill and Anita Manley, published by Heinemann
1997 The Theatre of Aurand Harris: His Career, His Theories, His Plays,
by Lowell Swortzell, published by Anchorage Press
1996 Drama of Color: Improvisation with Multiethnic Folklore, by Johnny Saldaña, published by Heinemann
Teaching Dramatically/Learning Thematically, by Laura Gardner Salazar,
published by New Plays Incorporated
1995 Pioneer Journeys: Drama in Museum Education, by Jennifer Fell Hayes and Dorothy Napp Schindel, published by New Plays Incorporated
1994 Storymaking and Drama, by Nancy King, published by Heinemann
1993 Improvisation with Favorite Tales, by Ruth Beall Heinig, published by Heinemann
1992 Playmaking: Children Writing and Performing Their Own Plays, by Daniel Judah Sklar, published by Teachers and Writers Collaborative
1991 Teaching Young Playwrights, by Gerald Chapman, edited and developed by Lisa A. Barnett, published by Heinemann
1990 International Guide to Children's Theatre & Educational Theatre, by Lowell S. Swortzell, published by Greenwood Press, Inc.
1989 The Creative Drama Book: Three Approaches, by Judith Kase-Polisini,
published by Anchorage Press

Distinguished Play Award
2018

Category A: To Dream Again,  By Toby Hulse, published by PLAYS FOR YOUNG AUDIENCES

Category B: Kid Turboni Brings the Rain, By Mark J. Costello, Publisher YouthPLAYS

Category C: Sherlock Holmes and the First Baker Street Irregular, by Brian Guehring, Published By DRAMATIC PUBLISHING 

Category D: The Miraculous Journey of Edward Tulane,  By Dwayne Hartford, Published By DRAMATIC PUBLISHING 

2017

Category A: And In This Corner: Cassius Clay , By Idris Goodwin, published by Playscripts

Category B: Augusta and Noble, by Carlos Murillo published by Dramatic Publishing

Category D:The Worlds Strongest Librarian, by Jeff Gottesfeld & Elizabeth Wong, published by Dramatic Publishing

2016

Category A: Luchadora, by Alvaro Saar Rios, published by Dramatic Publishing

Category B: Barrio Grrrl, by Quiara Alegria Hudes and Bill Sherman, published by Dramatic Publishing

Category C: Gathering Blue by Eric Coble, published by Dramatic Publishing 

Category D: Akeelah and the Bee, by Cheryl L. West, published by Plays for Young Audiences 
Frederick, by Suzanne Maynard Miller, Sarah Durkee, and Paul Jacobs, published by Dramatic Publishing

2015

Category A:The Edge of Peace, By Suzan Zeder, published by Dramatic Publishing

The Sun Serpent, by Jose Cruz Gonzalez , published by Dramatic Publishing 

Category B: Super Cowgirl and Mighty Miracle, by José Cruz González, published by Dramatic Publishing

Category C: The Book of Everything by Richard Tulloch, From the novel by Guus Kuijer, published by Plays for Young Audiences

Category D:Wiley and the Hairy Man: Musical Version, book by Suzan Zeder, music by Harry Pickens, lyrics by Suzan Zeder and Harry Pickens, adapted from the play by Suzan Zeder, published by Dramatic Publishing

2014

Category A:The Wong Kids in The Secret of the Space Chupacabra Go! By Lloyd Suh
Plays for Young Audiences

Category B:With Two Wings By Anne Negri, published by Dramatic Publishing
Category C:Walk Two Moons By Tom Arvetis, Based on Sharon Cheech’s novel, published by Dramatic Publishing

Category D:Jackie & Me By Steven Dietz, Based on the book by Dan Gutman, published by Dramatic Publishing

2013 Category A: The Transition of Doodle Pequeno, by Gabriel Jason Dean, published by Dramatic Publishing
Category A: She Kills Monsters, by Qui Nguyen, published by Samuel French
Category B: Don't Tell Me I Can't Fly, by Y York, published by Dramatic Publishing
Category C: Lizzie Bright and the Buckminster Boy, by Cheryl West, published by Plays for Young Audiences
Category D: Getting Near to Baby, by Y York, published by Dramatic Publishing

2012 Category A:Teaching Disco Square Dancing to Our Elders: A Class Presentation,by Larissa FastHorse, original music by Brian Joseph, published by Dramatic Publishing
Category B:Balloonacy,by Barry Kornhauser, published by Plays for Young Audiences;Pirates!by Charles Way, published by Plays for Young Audiences
Category C:A Boy Called Lizard,by James J. Mellon, Music and Lyrics by James J. Mellon and Scott De Turk, based on the novel Lizard by Dennise Covington, published by Samuel French Category D: Eggs, by Y York, based on the novel by Jerry Spinelli, published by Dramatic Publishing
2011 Category A:The K of Dby Laura Schellhardt, published by Dramatic Publishing
Category B:A Best Friends Storyby Sandra Fenichel Asher, published by Dramatic Publishing
Category C:The Giverby Eric Coble, adapted from the novel by Lois Lowry, published by Dramatic Publishing
2010






2009
Category A:somebody's childrenby Jose Casas, published by Dramatic Publishing
Category B:Threeeby Colleen Neuman, published by Baker's Plays
Category C:Bud, Not Buddyby Reginald Andre Jackson, adapted from the novel by Christopher Paul Curtis, published by Dramatic Publishing.
Iqbaladapted for the stage by Jerome Hairston, story by Francesco D' Adamo, with translation by Ann Leonori. Published by Plays for Young Audiences, a partnership of Seattle Children's Theatre and Children's Theatre Company- Minneapolis.
Category A:No Award
Category B:Kindnessby Dennis Foon, published by Dramatic Publishing
Category C:Treasure Island, adapted by Ken Ludwig from the novel by Robert Louis Stevenson, published by Samuel French
2008 Category A:Brave No World: Community, Identity, Stand-Up Comedyby Laurie Brooks, published by Dramatic Publishing
Category B:No Award
Category C:The Bluest Eyeadapted by Lydia R. Diamond from the novel by Toni Morrison, published by Dramatic Publishing
2007
Category A:Kara in Blackby Max Bush, published by Dramatic Publishing
Category B:la ofrendaby Jose Casas, published by Dramatic Publishing
Category C:Roald Dahl's Danny the Champion of the World, adapted by David Wood, published by Samuel French, Ltd.
2006 The Forgiving Harvestby Y York, published by Dramatic Publishing
2005 Category A:Eric and Elliotby Dwayne Hartford, published by Dramatic Publishing
Category B:In the Garden of the Selfish Giantby Sandra Fenichel Asher, published by Dramatic Publishing
Adaptation:The Rememberer, by Steven Dietz, based on As My Sun Now Setsby Joyce Simmons Cheeka as told to Werdna Phillips Finley, published by Dramatic Publishing
2004 Category A:The Music Lesson, by Tammy Ryan, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Sarah, Plain and Tall,Adapted by Joseph Robinette from the book by Patricia MacLachlan, published by Dramatic Publishing
2003 Category A:Paper Lanterns, Paper Cranes, by Brian Kral, published by Anchorage Press Plays, Inc.
Category B:Salt and Pepper, by Jose Cruz Gonzalez, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Spot's Birthday Party,Adapted for the Stage by David Wood, based on the book by Eric Hill, published by Samuel French
2002 Category A:Belongings, by Daniel Fenton, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Ezigbo, the Spirit Child, dramatized by Max Bush,
published by Anchorage Press Plays, Inc.
Adaptation:A Village Fable, by James Still, music by Michael Keck,
published by Dramatic Publishing
2001 Category A:The Wrestling Season, by Laurie Brooks, published by Dramatic Publishing
Adaptation:Afternoon of the Elves, by Y York, published by Dramatic Publishing
2000 Category A: And Then They Came for Me: Remembering the World of Anne Frank, by James Still, published by Dramatic Publishing
Category A:The Taste of Sunrise, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
Category B:The Wolf Child, by Edward Mast, published by Anchorage Press
1999 Category A:North Star, by Gloria Bond Clunie, published by Dramatic Publishing
Category B:Still Life with Iris, by Steven Dietz,published by Dramatic Publishing
Adaptation:Journey of the Sparrows, by Meryl Friedman, published by Dramatic Publishing
1998 Category A:Selkie, by Laurie Brooks Gollobin, published by Anchorage Press
Category B:The Yellow Boat, by David Saar, published by Anchorage Press
Adaptation:Bambi: A Life in the Woods, by James DeVita, published by Anchorage Press
1997 Category A:The Less Than Human Club, by Timothy Mason, published by Smith and Kraus Inc.
1996 Category A:Angel in the Night, by Joanna Halpert Kraus, published by Dramatic Publishing Company
Category B:The Prince and the Pauper, adapted for the Stage by Aurand Harris, published by Anchorage Press
1995 Category A:T-Money & Wolf, by Kevin Willmott and Ric Averill, published by Dramatic Publishing Company
Category A:Scars and Stripes, by Thomas Cadwaleder Jones, published by Encore Publishing Company
Category B:Ramona Quimby, by Len Jenkins, published by Dramatic Publishing Company
1994 Category A:Song for the Navigator, by Michael Cowell, published by Dramatic Publishing Company
Category B:A Woman Called Truth, by Sandra Fenichel Asher, published by Dramatic Publishing Company
1993 Category A:This Is Not a Pipe Dream, by Barry Kornhauser, published by Anchorage Press
Category B:The Pinballs, by Aurand Harris, published by Anchorage Press
1992 Category A:The Secret Garden, by Pamela Sterling, published by Dramatic Publishing Company
Category B:Amber Waves, by James Still, published by Samuel French, Inc.
1991 Category A: In the Middle of Grand Central Station, by Nancy Pahl Gilsenan, published by Dramatic Publishing Company
Category A:Jungalbook, by Edward Mast, published by Anchorage Press
Category B:Monkey Magic: Chinese Story Theatre, by Aurand Harris,
published by Anchorage Press
1990 Category A:The Man-Child, by Arnold Rabin, published by Baker's Plays
Category B:The Chicago Gypsies, by Virginia Glasgow Koste, published by Dramatic Publishing Company
Category B:Aalmauria: The Voyage of the Dragonfly, by Max Bush, published by Anchorage Press
1989 Category A:A Separate Peace, by Nancy Pahl Gilsenan, published by Dramatic Publishing Company
Category B:Becca, by Wendy Kesselman, published by Anchorage Press
1988 Babies Having Babies, by Kathryn Montgomery and Jeffrey Auerbach,
published by Baker's Plays
1987 Mother Hicks, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
1986 Doors, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
1985 A Play Called Noah's Flood, by Suzan Zeder, published by Anchorage Press
1984 Nightingale, by John Urquhart and Rita Grossberg, published by Anchorage Press
1983 My Days as a Youngling, John Jacob Niles: The Early Years, a musical adapted for the stage and scripted by Nancy Niles Sexton, Vaughn McBride,
Martha Harrison Jones; songs by John Niles; published by Anchorage Press

F. Loren Winship Secondary School Theatre Award
2017 Carol Cadby

2015-2016

No Award
2014 Luiz Munoz
2012-2013 No Award
2011 John Muszynski
2010 No Award
2009 No Award
2008 No Award
2007 No Award
2006 No Award
2005 Kurt Steinhauser
2004 No Award
2003 Florida State Thespians & Michael J. Higgins
1998-2002 No Award
1997 William Rough
1996 No Award
1995 Frederick C. Hoebel
1994 No Award
1993 Shawnee Mission North High School Drama Department:
Margaret McClatchey, Maureen Davis, Nancy Marcy
1992 Thom Feit
1991 Rita Kotter
1990 The Ensemble Theatre Company of Marin: Daniel Caldwell & Michelle Swanson, Directors
1989 University Interscholastic League
1988 Dan Caldwell
Michelle Swanson
1987 Mina Halliday (now Casmir)
1986 No Award
1985 Lynn Murray
1984 Funders of The Shakespeare Plays
1983 Children's Theatre Company, Minneapolis
1982 Anchorage Press
William Waack
1981 Nicholas Wandmacher
1980 Charlotte Motter
1979 Wallace Smith
1978 William Talbot, Samuel French, Inc.
1977 John C. Barner
1976 Viola Spolin
1975 Ed Cole
1974 Frank M. Whiting
1973 Kathryn Bloom
1972 Katherine Ommanney
1971 Paul Kozelka
1970 L. R. "Barney" Kremer
1969 Alvin Cohen
1968 F. Loren Winship
1967 Ken Graham
1966 John A. Walker
1965 Jack Morrison
1964 John C. Hemmerly
1963 Ernest Bavely, Earl Blank, Harry Leeper, Leon Miller and Paul Opp, Founders and Past Executive Secretary-Treasurers of The National Thespian Society (now known as the International Thespian Society)
1962 No Award
1961 Dina Rees Evans
Roberta Sheets